Verkasalo Puumiesten puheenjohtajaksi, Puumies-lehtien tietokanta julkaistu

Erkki Verkasalo työskentelee metsä- ja puutuoteteknologian tutkimusprofessorina Luonnonvarakeskuksessa

Puumiehet ry:n uudeksi puheenjohtajaksi on valittu professori Erkki Verkasalo. Hän toimii metsä- ja puutuoteteknologian tutkimusprofessorina Luonnonvarakeskuksessa. Verkasalo on aiemmin ollut yhdistyksen hallituksessa.

Valinnasta päätettiin yhdistyksen vuosikokouksessa viime perjantaina Lahdessa.

Hallituksen jäsenet tälle vuodelle ovat Susanna Nieminen, Heikki Nikula, Esa Rantanen, Mika Rinne, Jari Ropponen, Tero Sievi-Korte, Inkariina Sipiläinen, Janne Taavitsainen ja Siru Väkeväinen. Edellinen puheenjohtaja Sievi-Korte jatkaa siis hallituksen jäsenenä.

Vuosikokouksessa julkaistiin myös yhdistyksen Puumies-lehden tietokanta. Kaikille avoin tietokanta löytyy osoitteesta puumieslehti.fi/puumies-arkisto/. Sieltä voi hakea Puumiesartikkelien nimet ja avainsanat koko lehden historian ajalta eli 67 vuodelta.

Puumiehet ry on aatteellinen, vuonna 1930 perustettu puualan järjestö, joka koostuu henkilöjäsenistä. Jäsenet toimivat pääasiassa metsätalouden ja puutuoteteollisuuden sekä näitä lähellä olevilla aloilla esimies-, johto- ja asiantuntijatehtävissä.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Tekniikka Tekniikka

Keskustelut

Kuvat