Mhy: Paula-myrskyn kaatama puumäärä noussee yli kahden miljoonan kuution

Toistaiseksi Koillismaalla on saatu korjattua 1,1 miljoonaa kuutiota puuta.

Koillismaalla on ahkeroitu Paula-myrskyn jälkien korjaamisessa. Metsänhoitoyhdistys Koillismaan mukaan puuta oli korjattu lokakuun loppuun mennessä jo 1,1 miljoonaa kuutiota. Myrskypuita hakkaamassa on ollut yli 130 hakkuukonetta.

Yhdistyksen mukaan kaikki metsälliset toimijat ovat keskittäneet hakkuutoimintansa myrskypuiden korjuun maksimoimiseksi. Heinä-syyskuussa hakkuita kuitenkin rajoitti sahojen vastaanottokapasiteetti, lokakuun alusta lähtien myös sahapuuta on ryhdytty varastoimaan metsiin.

Yhdistyksen mukaan kaikkia kohteita ei ehditä tämän vuoden puolella korjaamaan. Ensi keväänä pystytään muutama viikko korjaamaan vielä sahapuuta, mutta kesän tullessa tukit menevät kuitu- ja energiapuuksi.

Yhdistyksen arvion mukaan lopullinen myrskyn kaatama puumäärä nousee yli kahden miljoonan kuution. Alun perin puustoa arvioitiin kaatuneen noin miljoona kuutiota.

Paula-myrsky iski Koillismaalle 22. kesäkuuta. Suomen metsäkeskuksen mukaan pahimmat tuhot ulottuivat lounaasta koilliseen, aina Pudasjärven eteläpuolelta Kuusamoon sekä Puolangan pohjoispuolelle saakka. Ukkosmyrskyyn liittyvät syöksyvirtaukset kaatoivat puustoa pahimmillaan 10–30 hehtaarin yhtenäisinä alueina.

Lisää aiheesta: Paula-myrskyn kaatamat puut jätetään Kylmäluoman retkeilyalueen luonnonmetsiin, talousmetsistä puut korjataan

 

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Puukauppa Puukauppa

Kuvat