Hannele Pokka valittiin FSC Suomen puheenjohtajaksi

Pokka on aiemmin toiminut muun muassa ympäristöministeriön kansliapäällikkönä.

Hannele Pokka on valittu FSC Suomen hallituksen puheenjohtajaksi.  Valinnasta päätti FSC Suomen eli Vastuullisen metsänhoidon yhdistyksen jäsenkokous viime viikon lopulla. Pokan kausi alkoi saman tien jäsenkokouksesta ja jatkuu toistaiseksi. Edellinen puheenjohtaja oli Erkki Eteläaho.

Pokka on toiminut muun muassa kansanedustajana, ympäristöministeriön kansliapäällikkönä, oikeusministerinä sekä Lapin läänin maaherrana. Tällä hetkellä hän toimii Saamelaisten totuus- ja sovintokomission puheenjohtajana sekä Helsingin yliopiston bio- ja ympäristötieteellisen tiedekunnan ympäristövastuun työelämäprofessorina.

FSC Suomen hallitukseen kuuluu puheenjohtajan lisäksi kuusi jäsentä. Hallitus asettaa standardityöryhmän laatimaan ja päivittämään Suomen FSC-standardi, sekä toimeenpanee yhdistyksen ja standardityöryhmän päätöksiä.

Suomen FSC-standardin tuore päivitys astui voimaan elokuun alussa.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Metsänhoito Metsänhoito

Kuvat